NealsPaper

All Things Entertaining and Cultural

2021-2022 Helen and Morris Zoren World Theater Awards — The Recipients

The Great Return occurred.

     Live theater, missing from our lives for 15 months, arrived back on the stage.

     Regional theaters opened. London opened. Broadway opened. Masked or not, audiences were able once again to enjoy the allegedly eternal invalid that has more lives than Deuteronomy the Cat and will never fade considering people have been entertaining each other with stories and scenes since Og made Throg laugh by imitating Throg’s adolescent son asking to borrow the family mammoth so he could take his girlfriend to an art exhibition in a nearby cave.

    Between the time Hedgerow broke the theater fast by presenting “Two Gentlemen from Verona” outdoors to the evening two Hedgerow alumna, Sarah Gafgen and Meredith Beck took the stage as Ethel Merman and Mary Martin in Ambler, I managed to see 95 productions. These are noted in a diary, ranked on lists maintained throughout the season, and lead to awards.

   Because I like awards.

   No matter what the times say, there’s always a “Best,” and I like determining and announcing mine.

   “Bests” make a statement of sorts, but they don’t cover everything, which is why after announcing the Recipients of each season’s Helen and Morris Zoren World Theater Awards, I post a list of the Top 40 contenders in each of the six categories that are ranked.

      Nominees were announced two weeks ago.

     The suspense will be finally be quelled.

      Here are the Recipients for the 2021-2022 HELEN and MORRIS ZOREN WORLD THEATER AWARDS

BEST PRODUCTION: HAMILTON by Lin-Manuel Miranda, National Tour, Academy of Music on the Kimmel Cultural Campus, Philadelphia

BEST DIRECTOR: THOMAS KAIL, Hamilton

BEST ACTOR: ROB McCLURE, Mrs. Doubtfire, Stephen Sondheim Theatre, Broadway, NYC

BEST ACTRESS: JOAQUINA KALUKANGO, Paradise Square, Ethel Barrymore Theatre, Broadway, NYC

BEST SUPPORTING ACTOR: JOSEPH LANGHAM, The Alchemist, The Winter’s Tale, The Cure at Troy, Quintessence Theatre Group, Philadelphia

BEST SUPPORTING ACTRESS: STEPHANIE JAE PARK, Hamilton

Congratulations to the Recipients.  Here are the Top 40 Qualifiers in each category

BEST PRODUCTION

1.HAMILTON by Lin-Manuel Miranda, National Tour, Academy of Music on the Kimmel Cultural Campus, Philadelphia
2.The Lehman Trilogy by Stefano Massini, adapted by Ben Power, Nederlander Theatre, Broadway, NYC
3.Rigoletto by Giuseppe Verdi and Francesco Maria Piave, Opera Philadelphia, Philadelphia
4.Minor Character by New Saloon using translations by Milo Cramer, Marian Fell, Carol Rocamora, Paul Schmidt, and Laurence Senelick after Anton Chekhov, Wilma Theater, Philadelphia
5.A Streetcar Named Desire by Tennessee Williams, Arden Theatre, Philadelphia
6.Hadestown by Anaïs Mitchell, National Tour, Academy of Music, Kimmel Cultural Campus, Philadelphia
7.Mrs. Doubtfire by Karey Kirkpatrick, Wayne Kirkpatrick, and John O’Farrell, Stephen Sondheim Theatre, Broadway, NYC
8.The Little Mermaid by Howard Ashman, Alan Menken, Glenn Slater, and Doug Wright, Walnut Street Theatre, Philadelphia
9.Paradise Square by Craig Lucas, Christina Anderson, Larry Kirwan, Jason Howland, Masi Asare, and Nathan Tysen, Ethel Barrymore Theatre, Broadway, NYC
10.The Girl from the North Country by Conor McPherson and Bob Dylan, Belasco Theatre, Broadway, NYC
11.In the Next Room, or the vibrator play by Sarah Ruhl, Hedgerow Theatre, Rose Valley, Pa.
12.The Motherfucker with the Hat by Stephen Adly Guirgis, Theatre Exile, Philadelphia
13.I and You by Lauren Gunderson, Bristol Riverside Theatre, Bristol, Pa.
14.Baipás by Jacobo Morales, George Street Playhouse, New Brunswick, N.J.
15.The Vinegar Tree by Paul Osborn, People’s Light & Theatre Company, Malvern, Pa.
16.Athena by Gracie Gardner, Theatre Horizon, Norristown, Pa.
17.Flyin’ West by Pearl Cleage, Quintessence Theatre Group, Philadelphia
18.Blithe Spirit by Noël Coward, Walnut Street Theatre, Philadelphia
19.‘Night, Mother by Marsha Norman, Isis Productions, Philadelphia
20.This Bitter Earth by Harrison David Rivers, InterAct Theatre, Philadelphia
21.Sugarbelly and Other Tales My Father Told Me by Guy Davis, Crossroads Theatre, New Brunswick, N.J.
22.The Winter’s Tale by William Shakespeare, Quintessence Theatre Group, Philadelphia
23.Funny Girl by Jule Styne, Bob Merrill, and Isobel Lennart, August Wilson Theatre, Broadway, NYC
24.Mr. Saturday Night by Billy Crystal, Babaloo Mandel, Lowell Ganz, Jason Robert Brown, and Amanda Green, Nederlander Theatre, Broadway, NYC
25.Fabulation, or the Re-Education of Undine by Lynn Nottage, Lantern Theater, Philadelphia
26.When Day Comes by Ricardo Khan and Sweet Honey in the Rock, Crossroads Theatre, New Brunswick, N.J.
27.Three Sisters by Anton Chekhov, Two River Theatre, Red Bank, N.J.
28.To Kill a Mockingbird by Aaron Sorkin after Harper Lee, National Tour, Academy of Music, Kimmel Cultural Campus, Philadelphia
29.The Chinese Lady  by Lloyd Suh, InterAct Theatre, Philadelphia
30.The Garbologists by Lindsay Joelle, Philadelphia Theatre Company, Philadelphia
31.School Girls, or the African Mean Girls Play by Jocelyn Bloh, Arden Theatre, Philadelphia
32.Choir Boy by Tarell Alvin McCraney, Philadelphia Theatre Company, Philadelphia
33.Freestyle Love Supreme by Anthony Veneziale, Thomas Kail, and Lin-Manuel Miranda, National Tour, Morris Theater, Kimmel Cultural Campus, Philadelphia
34.Beautiful: The Carole King Musical by Douglas McGrath, Carole King, and Others, National Tour, Academy of Music, Kimmel Cultural Campus, Philadelphia
35.Little Girl Blue by Laiona Michelle, New World Stages, Off-Broadway, NYC
36.Oklahoma! By Richard Rodgers and Oscar Hammerstein II, National Tour, Forrest Theatre, Kimmel Cultural Campus, Philadelphia
37.Settlements by Seth Rozin, InterAct Theatre, Philadelphia
38.Personality: The Lloyd Price Musical by B. Jeffrey Madoff and Lloyd Price, People’s Light & Theatre Company, Malvern, Pa.
39.Million Dollar Quartet by Floyd Mutrax and Colin Escott, Delaware Theatre Company, Wilmington, Del.
40.Hangmen by Martin McDonagh, John Golden Theatre, Broadway, NYC

BEST DIRECTOR

1.THOMAS KAIL,  Hamilton, National Tour, Academy of Music, Kimmel Cultural Campus, Philadelphia and Freestyle Love Supreme, Morris Theater, Kimmel Cultural Campus, Philadelphia
2.Sam Mendes, The Lehman Trilogy, Nederlander Theatre, Broadway, NYC
3.Yury Urnov, Minor Character, Wilma Theater, Philadelphia
4.Daniel Pelzig, Rigoletto, Opera Philadelphia, Philadelphia
5.Glenn Casale, The Little Mermaid, Walnut Street Theatre, Philadelphia
6.Jerry Zaks, Mrs. Doubtfire, Stephen Sondheim Theatre, Broadway, NYC
7.Terrence J. Nolen, A Streetcar Named Desire and Into the Woods, Arden Theatre, NYC
8.Rachel Chavkin, Hadestown, National Tour, Academy of Music, Kimmel Cultural Campus, Philadelphia
9.Harriet Power, In the Other Room, or the vibrator play, Hedgerow Theatre, Rose Valley, Pa.
10.Ozzie Jones,  The Motherfucker with the Hat and Pass Over, Theater Exile, Philadelphia
11.Conor McPherson, The Girl from the North Country, Belasco Theatre, Broadway, NYC
12.Moises Kaufman, Paradise Square, Ethel Barrymore Theatre, Broadway, NYC
13.Gia Forakis, I and You, Bristol Riverside Theatre, Bristol, Pa.
14.Julio Monge, Baipás, George Street Playhouse, New Brunswick, N.J.
15.Abigail Adams, The Vinegar Tree, People’s Light & Theatre Company, Malvern, Pa.
16.Kathryn MacMillan, Athena, Theatre Horizon, Norristown, Pa.
17.A. Dean Irby, Sugarbelly and Other Tales My Father Told Me, Crossroads Theatre, New Brunswick, N.J.
18.Tyrone L. Robinson, This Bitter Earth, InterAct Theatre, Philadelphia
19.Amina Robinson, Fabulation, or The Re-Education of Undine, Lantern Theater, Philadelphia and School Girls, or The African Man Girls Play, Arden Theatre, Philadelphia
20.Bernard Havard, Blithe Spirit, Walnut Street Theatre, Philadelphia
21.Zuhairah “Z” McGill, Flyin’ West, Quintessence Theatre Group, Philadelphia
22.Alexander Burns, The Winter’s Tale, The Cure at Troy, Quintessence Theatre Group, Philadelphia
23.Michael Mayer, Funny Girl, August Wilson Theatre, Broadway, NYV
24.Ricardo Khan, When Day Comes, Crossroads Theatre, New Brunswick, N.J.
25.Anna D. Shapiro, The Minutes, Studio 54, Broadway, NYC
26.Justin Jain, The Chinese Lady, InterAct Theatre, Philadelphia
27.Estafania Fadul, The Garbologists, Philadelphia Theatre Company, Philadelphia
28.Sarah Rasmusssen, Ride the Cyclone, McCarter Theatre Company, Princeton, N.J.
29.Matthew Dunster, Hangmen, John Golden Theatre, Broadway, NYC
30.David Winitsky, Settlements, InterAct Theatre, Philadelphia
31.Cat Ramirez, Today is My Birthday, Theatre Exile, Philadelphia
32.Marc Bruni, Beautiful: The Carole King Musical, National Tour, Academy of Music, Kimmel Cultural Campus, Philadelphia
33.John Rando, Mr. Saturday Night, Nederlander Theatre, Broadway, NYC
34.Neill Hartley, ‘Night Mother, Isis Production, Philadelphia
35.Sara Holdren, Three Sisters, Two River Theatre, Red Bank, N.J.
36.Deborah Block, Extreme Home Makeover, Theatre Exile, Philadelphia
37.Sheldon Epps, Personality: The Lloyd Price Musical, People’s Light & Theatre Company
38.Rebecca Wright, Backing Track, Arden Theatre, Philadelphia
39.Jeffrey Page, Choir Boy, Philadelphia Theatre Company, Philadelphia
40.Claire Moyer, The Weir, Hedgerow Theatre, Rose Valley, Pa.

BEST ACTOR

1.ROB McCLURE, Mrs. Doubtfire, Stephen Sondheim Theatre, Broadway, NYC
2.Simon Russell Beale, The Lehman Trilogy, Nederlander Theatre, Broadway, NYC
3.Pierre Jean Gonzalez, Hamilton, National Tour, Academy of Music, Kimmel Cultural Campus, Philadelphia
4.David Threlfall, Hangmen, John Golden Theatre, Broadway, NYC
5.Anthony Clark Evans, Rigoletto, Opera Philadelphia, Philadelphia
6.Adrian Lester, The Lehman Trilogy, Nederlander Theatre, Broadway, NYC
7.Sean Grandillo, Oklahoma!, National Tour, Forrest Theatre, Kimmel Cultural Campus, Philadelphia
8.Joshua Blue, Rigoletto, Opera Philadelphia, Philadelphia
9.Adam Godley, The Lehman Trilogy, Nederlander Theatre, Broadway, NYC
10.Justin Jain, The Cherry Orchard, Wilma Theater, Philadelphia
11.Billy Crystal, Mr. Saturday Night, Nederlander Theatre, Broadway, NYC
12.JJ Wilks, I and You, Bristol Riverside Theatre, Bristol, Pa.
13.J Hernandez, The Motherfucker with the Hat, Theatre Exile, Philadelphia and 72 Miles to Go…, InterAct Theatre, Philadelphia
14.Guy Davis, Sugarbelly and Other Tales My Father Told Me, Crossroads Theatre, New Brunswick, N.J.
15.Jorge Luna, Baipás, George Street Playhouse, New Brunswick, N.J.
16.Steven Rishard, The Garbologists, Philadelphia Theatre Company, Philadelphia
17.Anthony Veneziale, Freestyle Love Supreme, National Tour, Morris Theater, Kimmel Cultural Campus, Philadelphia
18.Kevyn Morrow, Hadestown, National Tour, Academy of Music, Kimmel Cultural Campus, Philadelphia
19.Ian Merrill Peakes, Blithe Spirit and Sherlock Holmes: Adventure of the Specked Band, Walnut Street Theatre, Philadelphia
20.Michael Zlabinger, The Winter’s Tale, Quintessence Theatre Group, Philadelphia
21.Saint Aubyn, Personality: The Lloyd Price Musical, People’s Light & Theatre Company, Malvern, Pa.
22.Matteo Scammell, A Streetcar Named Desire, Arden Theatre, Philadelphia
23.Ramin Karimloo, Funny Girl, August Wilson Theatre, Broadway, NYC
24.Mike Wartella, The Wanderer, Paper Mill Playhouse, Millburn, N.J.
25.Jesse Williams, Take Me Out, Helen Hayes Theatre, Broadway, NYC
26.Brenson Thomas, Backing Track, Arden Theatre, Philadelphia
27.Carl Granieri, In the Next Room, or the vibrator play, Hedgerow Theatre, Rose Valley, Pa.
28.Richard Thomas, To Kill a Mockingbird, National Tour, Academy of Music, Kimmel Cultural Campus, Philadelphio
29.Reggie D. White, Bayard Rustin Inside Ashland, People’s Light & Theatre Company, Malvern, Pa.
30.Ben Dibble, Into the Woods, Arden Theatre, Philadelphia
31.Dan Hodge, Settlements, InterAct Theatre, Philadelphia
32.Jered McLenigan, The Alchemist, Quintessence Theatre Group, Philadelphia and Minor Character, Wilma Theater, Philadelphia
33.Michael Kinnan, Never Let Go, Bucks County Playhouse, New Hope, Pa.
34.Ethan Burck, Cosi Fan Tutte, Curtis Opera Theatre, Philadelphia
35.Gabriel W. Elmore, This Bitter Earth, InterAct Theatre, Philadelphia
36.Steven Anthony Wright, The Cure at Troy, Quintessence Theatre Group, Philadelphia
37.John Zak, The Alchemist, Quintessence Theatre Group, Philadelphia
38.Justen Ross, Choir Boy, Philadelphia Theatre Company, Philadelphia
39.David Bazemore, This Bitter Earth, InterAct Theatre, Philadelphia and Reverie, Azuka Theatre, Philadelphia
40.Jamen Nanthakumar, Other World, Delaware Theatre Company, Wilmington, Del.

BEST ACTRESS

1.JOAQUINA KALUKANGO, Paradise Square, Ethel Barrymore Theatre, Broadway, NYC
2.Laiona Michelle, Little Girl Blue, New World Stages, Off-Broadway, NYV
3.Jessica DalCanton, In the Next Room, or the vibrator play, Hedgerow Theatre, Rose Valley, Pa.
4.Jackie Burns, A Walk on the Moon, George Street Playhouse, New Brunswick, N.J.
5.Sasha Hutchings, Oklahoma!, National Tour, Forrest Theatre, Kimmel Cultural Campus, Philadelphia
6.Katharine Powell, A Streetcar Named Desire, Arden Theatre, Philadelphia
7.Lisa Strum, Skeleton Crew, Bristol Riverside Theatre, Bristol, Pa.
8.Sarah Gliko, Minor Character, Wilma Theater, Philadelphia
9.Kirsten Quinn, ‘Night Mother, Isis Productions, Philadelphia
10.Raven McMillon, Rigoletto, Opera Philadelphia, Philadelphia
11.Jennie Eisenhower, Sister Act, Media Theatre, Media, Pa.
12.Angela Bey, Fabulation, or the Re-Education of Undine, Lantern Theater, Philadelphia and Young Money, Azuka Theatre, Philadelphia
13.Deanna S. Wright, Flyin’ West, Quintessence Theatre Group, Philadelphia
14.Kira Player, Athena, Theatre Horizon, Norristown, Pa.
15.Campbell O’Hare, Athena, Theatre Horizon, Norristown, Pa. and Minor Character, Wilma Theater, Philadelphia
16.Hillary Parker, The Winter’s Tale, Quintessence Theatre Group, Philadelphia
17.Alicia Roper, Blithe Spirit, Walnut Street Theatre, Philadelphia
18.Maggie Boffill, Baipás, George Street Playhouse, New Brunswick, N.J.
19.Meredith Beck, Together Off-Broadway: Merman & Martin, Act 2 Playhouse, Ambler, Pa.
20.Morgan Charéce Hall, School Girls, or the African Mean Girls Play, Arden Theatre, Philadelphia
21.Bi Jean Ngo, The Chinese Lady, InterAct Theatre, Philadelphia
22.Ngozi Anyanwu, The Garbologists, Philadelphia Theatre Company, Philadelphia
23.Niki Metcalf, Hairspray, National Tour, Morris Theater, Kimmel Cultural Campus, Philadelphia
24.Teri Lamm, The Vinegar Tree, People’s Light & Theatre Company, Malvern, Pa.
25.Sara Sheperd, Beautiful: The Carole King Musical, National Tour, Academy of Music, Kimmel Cultural Campus, Philadelphia
26.Morgan Siobhan Green, Hadestown, National Tour, Academy of Music, Kimmel Cultural Campus
27.Somi Kakoma, Dreaming Zenzile, McCarter Theatre Company, Princeton, N.J.
28.Stephanie Kyung Sun Walters, Today is My Birthday, Theatre Exile, Philadelphia
29.Marilu Henner, The Marilu Henner Show, Bucks County Playhouse, New Hope, Pa.
30.Madeleine Sayet, Where We Belong, Philadelphia Theatre Company, Philadelphia
31.Cheyenne Parks, School Girls, or The African Mean Girls Play, Arden Theatre, Philadelphia
32.Melanye Finister, Backing Track, Arden Theater, Philadelphia and Fairview, Wilma Theater, Philadelphia
33.Renee Richman-Weisband, ‘Night Mother, Isis Productions, Philadelphia
34.Krissy Fraelich, Mamma Mia, Media Theatre, Media, Pa.
35.Dené Hill, Sister Act, Media Theatre, Media, Pa.
36.Emily Damasco, Cosi Fan Tutte, Curtis Opera Theatre, Philadelphia
37.Jisel Soleil Ayon, Waitress, National Tour, Academy of Music, Kimmel Cultural Campus, Philadelphia
38.Cindy Williams, Me, Myself, and Shirley, Bucks County Playhouse, New Hope, Pa.
39.Cindy Gold, Settlements, InterAct Theatre, Philadelphia
40.Johanna Tolentino, Young Money, Azuka Theatre, Philadelphia and Janet Wide Awake, Passage Theatre, Trenton, N.J.

BEST SUPPORTING ACTOR

1.JOSEPH LANGHAM, The Alchemist, The Winter’s Tale, and The Cure at Troy, Quintessence Theatre Group, Philadelphia
2.Scott Greer, The Motherfucker with the Hat, Theatre Exile, Philadelphia and Million Dollar Quartet, Delaware Theatre Company, Wilmington, Del.
3.Akeem Davis, A Streetcar Named Desire, Arden Theatre and Choir Boy, Philadelphia Theatre Company, Philadelphia
4.A.J. Shively, Paradise Square, Ethel Barrymore Theatre, Broadway, NYC
5.Levi Kreis, Hadestown, National Tour, Academy of Music, Kimmel Cultural Campus, Philadelphia
6.Austin Scott, The Girl From the North Country, Belasco Theatre, Broadway, NYC
7.Michael Oberholtzer, Take Me Out, Helen Hayes Theatre, Broadway, NYC
8.Wei Wu, Rigoletto, Opera Philadelphia, Philadelphia
9.Kevin Dennis, Paradise Square, Ethel Barrymore Theatre, Broadway, NYC
10.Nick Martinez, Ride the Cyclone, McCarter Theatre Company, Princeton, N.J.
11.James Monroe Iglehart, Freestyle Love Supreme, National Tour, Morris Theater, Kimmel Cultural Campus, Philadelphia
12.Patrick J. Adams, Take Me Out, Helen Hayes Theatre, Broadway, NYC
13.Nathaniel Stampley, Paradise Square, Ethel Barrymore Theatre, Broadway, NYC
14.Dana Orange, The Little Mermaid, Walnut Street Theatre, Philadelphia and Choir Boy, Philadelphia Theatre Company, Philadelphia
15.Jared Grimes, Funny Girl, August Wilson Theatre, Broadway, NYC
16.Stephen Patrick Smith, The Weir, Hedgerow Theatre, Rose Valley, Pa.
17.Justin Jain, Minor Character, Wilma Theater, Philadelphia
18.John Dossett, Paradise Square, Ethel Barrymore Theatre, Broadway, NYC
19.Jay Aubrey Johnson, A Few Good Men, Bristol Riverside Theatre, Bristol, Pa.
20.Aaron Kaburick, Mrs. Doubtfire, Stephen Sondheim Theatre, Broadway, NYC
21.Nathaniel Washington, Personality: The Lloyd Price Musical, People’s Light & Theatre Company, Malvern, Pa.
22.Alfie Allen, Hangmen, John Golden Theatre, Broadway, NYC
23.Joey Collins, To Kill a Mockingbird, National Tour, Academy of Music, Kimmel Cultural Campus, Philadelphia
24.J. Harrison Ghee, Mrs. Doubtfire, Stephen Sondheim Theatre, Broadway, NYC
25.Zach Valdez, The Motherfucker with the Hat, Theatre Exile, Philadelphia and Fabulation, or the Re-Education of Undine, Lantern Theater, Philadelphia
26.Eli Meyer, Ride the Cyclone, McCarter Theatre, Princeton, N.J.
27.David Pica, In the Next Room, or the vibrator play, Hedgerow Theatre, Rose Valley, Pa. and Pass Over, Theatre Exile, Philadelphia
28.James Lee, A Few Good Men, Bristol Riverside Theatre, Bristol, Pa.
29.Sam Edgerly, Paradise Square, Ethel Barrymore Theatre, Broadway, NYC
30.David Ingram, The Vinegar Tree, People’s Light & Theatre Company, Malvern, Pa.
31.Bobby Underwood, A Few Good Men, Bristol Riverside Theatre, Bristol, Pa.
32.Ellis Gage, Into the Woods, Arden Theatre, Philadelphia
33.Richard Poe, To Kill a Mockingbird, National Tour, Academy of Music, Kimmel Cultural Campus, Philadelphia
34.Sidney DuPont, Paradise Square, Ethel Barrymore Theatre, Broadway, NYC
35.Eric Raymond Johnson, Bayard Rustin Inside Ashland, People’s Light & Theatre Company, Malvern, Pa.
36.Marquis Wood, Skeleton Crew, Bristol Riverside Theatre, Bristol, Pa.
37.Damon Bonetti, A Few Good Men, Bristol Riverside Theatre, Bristol, Pa.
38.Pete Pryor, The Weir, Hedgerow Theatre, Rose Valley, Pa.
39.Ben Dibble, The Little Mermaid, Walnut Street Theatre, Philadelphia and Personality: The Lloyd Price Musical, People’s Light & Theatre Company, Malvern, Pa.
40.Mitch Greenberg, Settlements, InterAct Theatre, Philadelphia

BEST SUPPORTING ACTRESS

1.STEPHANIE JAE PARK, Hamilton, National Tour, Academy of Music, Kimmel Cultural Campus, Philadelphia
2.Emilie Krause, A Streetcar Named Desire, Arden Theatre, Philadelphia
3.Chilina Kennedy, Paradise Square, Ethel Barrymore Theatre, Broadway, NYC
4.Rebecca Robbins, The Little Mermaid, Walnut Street Theatre, Philadelphia
5.Mare Winningham, The Girl From the North Country, Belasco Theatre, Broadway, NYC
6.Jessie Mueller, The Minutes, Studio 54, Broadway, NYC
7.Jacqueline Williams, To Kill a Mockingbird, National Tour, Academy of Music, Kimmel Cultural Campus, Philadelphia
8.Madeline Raube, Anastasia, National Tour, Merriam Theater, Kimmel Cultural Campus, Philadelphia
9.Katerina McCrimmon, Ride the Cyclone, McCarter Theatre Company, Princeton, N.J.
10.Amanda Schoonover, The Motherfucker With the Hat, Theatre Exile, Philadelphia
11.Karen Peakes, Blithe Spirit and Sherlock Holmes: Adventures of the Speckled Band, Walnut Street Theatre, Philadelphia
12.Kimberly Marable, Hadestown, National Tour, Academy of Music, Kimmel Cultural Campus, Philadelphia
13.Zuhairah “Z” McGill, Flyin’ West and Camille, Quintessence Theatre Group, Philadelphia
14.Bonnie Milligan, Other World, Delaware Theatre Company, Wilmington, Del.
15.Hillary Parker, The Alchemist, Quintessence Theatre Group, Philadelphia
16.Julianna Zinkel, The Vinegar Tree, People’s Light & Theatre Company, Malvern, Pa.
17.Emily Zacharias, Settlements, InterAct Theatre, Philadelphia
18.Toni DiBuono, Funny Girl, August Wilson Theatre, Broadway, NYC
19.Arianna Gayle Stucki, To Kill a Mockingbird, National Tour, Academy of Music, Kimmel Cultural Campus, Philadelphia
20.Kishia Nixon, Fabulation, or The Re-Education of Undine, Lantern Theater, Philadelphia
21.Suli Holum, Minor Character and The Cherry Orchard, Wilma Theater, Philadelphia
22.Jeannette Bayardelle, The Girl From the North Country, Belasco Theatre, Broadway, NYC
23.Charity Angél Dawson, Mrs. Doubtfire, Stephen Sondheim Theatre, Broadway, NYC
24.Sara King, Beautiful: The Carole King Musical, National Tour, Academy of Music, Kimmel Cultural Campus, Philadelphia
25.Kimber Elayne Sprawl, The Girl From the North Country, Belasco Theatre, Broadway, NYC
26.Kristine Nielsen, It’s Only a Play, George Street Playhouse, New Brunswick, N.J.
27.Carol Maillard, When Day Comes, Crossroads Theatre, New Brunswick, N.J.
28.Rami Magron, Three Sisters, Two River Theatre, Red Bank, N.J.
29.Christy Altomare, The Wanderer, Paper Mill Playhouse, Millburn, N.J.
30.Kristen Choi, Rigoletto, Opera Philadelphia, Philadelphia
31.Mary Martello, Blithe Spirit and Sherlock Holmes: Adventures of the Speckled Band, Walnut Street Theatre, Philadelphia
32.Tanesha M. Ford, Fabulation, or The Re-Education of Undine, Lantern Theater, Philadelphia
33.Anna DiBlasio, Into the Woods, Arden Theatre, Philadelphia
34.Ashlyn Maddox, Ride the Cyclone, McCarter Theatre, Princeton, N.J.
35.Melanie Moore, To Kill a Mockingbird, National Tour, Academy of Music, Kimmel Cultural Campus, Philadelphia
36.Shoshana Bean, Mr. Saturday Night, Nedelander Theatre, Broadway, NYC
37.Lorenza Bernasconi, 72 Miles to Go…, InterAct Theatre, Philadelphia
38.Jennifer Kidwell, Fairview, Wilma Theater, Philadelphia
39.Nicole Lindsay Chambers, It’s Only a Play, George Street Playhouse, New Brunswick, N.J.
40.Arielle “Faye” Telemaco-Beane, School Girls, or the African Mean Girls Play, Arden Theatre, Philadelphia

SPECIAL MENTION: LIZ CALLAWAY, MELISSA ERRICO, GIRL NAMED TOM, MARILU HENNER, MEL HSU, DAMIEN HUMBLEY, ROSENA HILL JACKSON, CONSTANTINE MAROULIS, KAREN MASON, SALLY MAYES, ROB McCLURE, ANDREW POLEC, BILLY STRITCH, and PAULA WEST for leavening the downtime of the pandemic with live and streamed cabaret shows that were a simultaneous thrill, delight, and balm.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Follow me on Twitter

%d bloggers like this: