NealsPaper

All Things Entertaining and Cultural

2018-2019 Helen and Morris Zoren World Theater Awards — The Recipients

I enjoy showing appreciation.

I began keeping a diary of the shows I see when I saw my first professional performance ever — Carol Lawrence, James Mitchell, Sylvia Syms, and Danny Meehan in “Funny Girl” — on September 4, 1967 at the Valley Forge Music Fair.

Fifty-two years later, I have several notebooks and myriad computer files logging those diaries.

Keeping a list of the shows led to ranking them. Since my attraction to the theater, and movies, and television, is the actors, I began keeping a list of them and ranking them as well. At the end of the 1968-1969 season, I, though yet a teen, decided to create an award for the best I’d seen in a given year.

I enjoyed doing that too.

As with the diaries, I’m still doing it.  So much for outgrowing the sillier habits of youth!

These, the Helen and Morris Zoren World Theater Awards, are the accolades for productions seen anywhere in the world between May 2018, when summer seasons begin, to mid-July 2019, when I caught up with Broadway shows that would be regarded as part of the 2018-2019 season and a few regional productions I missed when they began in June. Sometimes I catch cup late, which accounts for “Come From Away” being in this year’s, rather than last year’s, running.

The awards are a lark. I announce two of them each year, an international citation named for my parents, Helen and Morris Zoren, who died in 2011 and 2013 respectively, and a regional prize, the Philadelphia Theater Critic’s Award, given in February and covering the calendar year rather than the formal season.. In a way, they are more than one observer’s indulgence. I see more than 150 theatrical productions and operas each year. Any one in any of them is ranked for the award, so if you look at it from a point of view of volume, recipients of the Helen and Morris Zoren World Theater Award, and the Philadelphia Theater Critic’s Award are chosen from among a large pool. Often, the World Theater Award includes shows scene in Canada and in Europe besides England.

“Best” is subjective. Each season brings numerous productions and performances I would love to see and savor again.

The diaries, the rankings, and the awards are a way of remembering them and recognizing them.

A “best” is bestowed in six categories, but the Top 40 in my rankings are also listed to illustrate the talent and variety of work and performances given.

Here are the recipients of the 2018-2019 Helen and Morris Zoren World Theater Awards. After their listing will come the Top 40.

Congratulations to all.

 

THE RECIPIENTS

 

Best Actor: BRYAN CRANSTON, Network, Belasco Theatre, New York

Best Actress: SOPHIE OKONEDO, Antony and Cleopatra, Royal National Theatre, London

Best Supporting Actor: PATRICK PAGE, Hadestown, Royal National Theatre, London

Best Supporting Actress: FIONNULA FLANAGAN, The Ferryman, Bernard B. Jacobs Theatre, New York

Best Production: NETWORK by Lee Hall after Paddy Chayefsky, Belasco Theatre, New York

Best Director: IVO VAN HOVE, Network, Belasco Theatre, New York

 

BEST PRODUCTION

1. NETWORK by Lee Hall after Paddy Chayefsky, Belasco Theatre, New York
2. Hadestown by Anaïs Mitchell, Royal National Theatre, London
3. The Ferryman   by Jez Butterworth, Bernard B. Jacobs Theatre, New York
4. Antony and Cleopatra by William Shakespeare, Royal National Theatre, London
5. Come From Away by Irene Sankoff and David Hein, Gerald Schoenfeld Theatre, New York
6. Romeo and Juliet by William Shakespeare, Wilma Theater, Philadelphia
7. The Curious Incident of the Dog in the Night-Time, Walnut Street Theatre, Philadelphia
8. Gatz by F. Scott Fitzgerald, Elevator Repair Service at McCarter Theatre, Princeton, N.J.
9. Mary Shelley’s Frankenstein by Alexander Burns after Mary Shelley, Quintessence Theatre Group, Philadelphia
10. Sweat by Lynn Nottage, People’s Light & Theatre Company, Malvern, Pa.
11. Company by Stephen Sondheim and George Furth, Gielgud Theatre, London
12. All My Sons by Arthur Miller, Roundabout at American Airlines Theatre, New York
13. Shakespeare in Love by Lee Hall after Tom Stoppard and Marc Norman, Pennsylvania Shakespeare Festival, Center Valley, Pa.
14. Sweat by Lynn Nottage, Philadelphia Theatre Company, Philadelphia
15. A Number by Caryl Churchill, People’s Light & Theatre Company, Malvern, Pa.
16. A Midsummer Night’s Dream by Benjamin Britten and Peter Pears after William Shakespeare, Opera Philadelphia, Philadelphia
17. Nina Simone: Four Women by Christina Ham, People’s Light & Theatre Company, Malvern, Pa.
18. Torch Song by Harvey Fierstein, Helen Hayes Theatre, New York
19. The Inheritance by Matthew Lopez, Noël Coward Theatre, London
20. Fiddler on the Roof by Jerry Bock, Sheldon Harnick, and Joseph Stein, National Tour, Academy of Music, Philadelphia
21. Merrily We Roll Along by Stephen Sondheim and George Furth, Roundabout at Laura Pels Theatre, New York
22. King Lear by William Shakespeare, Quintessence Theatre Group, Philadelphia
23. The Bridges of Madison County by Jason Robert Brown and Marsha Norman, Philadelphia Theatre Company, Philadelphia
24. The Niceties by Eleanor Burgess, McCarter Theatre Company, Princeton, N.J.
25. Skylight by David Hare, McCarter Theatre Company, Princeton, N.J.
26. Holiday Inn by Gordon Greenberg, Chad Hodge, and Irving Berlin, Walnut Street Theatre, Philadelphia
27. The Great Leap by Lauren Yee, InterAct Theatre, Philadelphia
28. The Lifespan of a Fact by Jeremy Kareken & David Murrell and Gordon Farrell, Roundabout at Studio 54, New York
29. Every Brilliant Thing by Duncan Macmillan and Jonny Donahoe, Arden Theatre, Philadelphia
30. Awake and Sing by Clifford Odets, Quintessence Theatre Group, Philadelphia
31. 42nd Street by Mark Bramble, Michael Stewart, Harry Warren, and Al Dubin, Bucks County Playhouse, New Hope, Pa.
32. Oliver! by Lionel Bart, Quintessence Theatre Group, Philadelphia
33. Legally Blonde by Heather Hach, Laurence O’Keefe, and Nell Benjamin, Walnut Street Theatre, Philadelphia
34. Betty’s Summer Vacation by Christopher Durang, Idiopathic Ridiculopathy Consortium, Philadelphia
35. All’s Well That Ends Well by William Shakespeare, Pennsylvania Shakespeare Festival, Center Valley, Pa.
36. Sweeney Todd   by Stephen Sondheim and Hugh Wheeler, Media Theatre, Media, Pa.
37. I Hate Hamlet by Paul Rudnick, Bucks County Playhouse, New Hope, Pa.
38. Medea by Euripides, Hedgerow Theatre, Rose Valley, Pa.
39. The Christians by Lucas Hnath, Bristol Riverside Theatre, Bristol Pa.
40. Herman Melville’s Moby Dick by Kittson O’Neill after Herman Melville, Hedgerow Theatre, Rose Valley, Pa.

 

BEST ACTOR

 

1. BRYAN CRANSTON, Network, Belasco Theatre, New York
2. Ralph Fiennes, Antony and Cleopatra, Royal National Theatre, London
3. Austin Nedrow, The Curious Incident of the Dog in the Night-Time, Walnut Street Theatre, Philadelphia
4. Matteo Scammell, Romeo and Juliet, Wilma Theater, Philadelphia and Sweat, Philadelphia Theatre Company, Philadelphia
5. Brian D’Arcy James, The Ferryman, Bernard B. Jacobs Theatre, New York
6. Alex Brightman, Beetlejuice, Winter Garden Theatre, New York
7. Nathan Darrow, A Number, People’s Light & Theatre Company, Malvern, Pa.
8. Scott Sheppard, Gatz, Elevator Repair Service at McCarter Theatre, Princeton, N.J.
9. Jake Blouch, Mary Shelley’s Frankenstein, Quintessance Theatre Group, Philadelphia
10. Wallace Acton, Oliver!, Quintessence Theatre Group, Philadelphia
11. Michael Urie, Torch Song, Helen Hayes Theatre, New York
12. Reeve Carney, Hadestown, Royal National Theatre, London
13. Scott Greer, Every Brilliant Thing, Arden Theatre, Philadelphia
14. Robert Smythe, Herman Melville’s Moby Dick, Hedgerow Theatre, Rose Valley, Pa.
15. Nathan Lane, Gary: A Sequel to Titus Andronicus, Booth Theatre, New York
16. Robert Jason Jackson, King Lear, Quintessence Theater Group, Philadelphia
17. Gregg Goodbrod, The Bridges of Madison County, Philadelphia Theatre Company, Philadelphia
18. Anthony Lawton, The Christians, Bristol Riverside Company, Bristol, Pa.
19. Steven Rishard, The Few, Theatre Horizon, Norristown, Pa.
20. Tim Mead, A Midsummer Night’s Dream, Opera Philadelphia, Philadelphia
21. Ben Steinfeld, Merrily We Roll Along, Roundabout at Laura Pels Theatre, New York
22. Michael Zlabinger, Mary Shelley’s Frankenstein, Quintessence Theatre Group, Philadelphia
23. Yehezkel Lazarov, Fiddler on the Roof, National Tour, Academy of Music, Philadelphia
24. Douglas Ladnier, Sweeney Todd, Media Theatre, Media, Pa.
25. John Benjamin Hickey, The Inheritance, Noël Coward Theatre, London
26. Tracy Letts, All My Sons, Roundabout at American Airlines Theatre, New York
27. John Dossett, A Number, People’s Light & Theatre Company, Malvern, Pa.
28. Tom Hewett, I Hate Hamlet, Bucks County Playhouse, New Hope, Pa.
29. Luigi Sottile, Shakespeare in Love, Pennsylvania Shakespeare Festival, Center Valley, Pa.
30. Daniel Radcliffe, The Lifespan of a Fact, Roundabout at Studio 54, New York
31. Ben Dibble, Holiday Inn, Walnut Street Theatre, Philadelphia
32. Sean Close, One Man Two Guvnors, Quintessence Theatre Group, Philadelphia and The God Project, 1812 Productions, Philadelphia
33. Henry Boshart, Charlie and the Chocolate Factory, National Tour, Academy of Music, Philadelphia
34. Bobby Cannavale, The Lifespan of a Fact, Roundabout at Studio 54, New York
35. Tim Moyer, Heartland, InterAct Theatre, Philadelphia
36. Santino Fontana, Tootsie, Marquis Theatre, New York
37. Jim Fletcher, Gatz, Elevator Repair Service at McCarter Theatre, Princeton, N.J.
38. Greg Wood, Skylight, McCarter Theatre Company, Princeton, N.J.
39. Jesse Corbin, Saturday Night Fever, Media Theatre, Media, Pa.
40. Charles McMahon, Heir Apparent, Lantern Theater, Philadelphia

 

BEST ACTRESS

 

1. SOPHIE OKONEDO, Antony and Cleopatra, Royal National Theatre, London
2. Elaine May, The Waverly Gallery, John Golden Theatre, New York
3. Annette Bening, All My Sons, Roundabout at American Airlines Theatre, New York
4. Rosalie Craig, Company, Gielgud Theatre, London
5. Tatiana Maslany, Network, Belasco Theatre, New York
6. Sabrina Profitt, Awake and Sing, Quintessence Theatre Group, Philadelphia
7. Cherry Jones, The Lifespan of a Fact, Roundabout at Studio 54, New York
8. Holley Fain, The Ferryman, Bernard B. Jacobs Theatre, New York
9. Janet McTeer, Bernhardt/Hamlet, Roundabout at American Airlines Theatre, New York
10. Glenda Jackson, King Lear, Cort Theatre, New York
11. Kelli O’Hara, Kiss Me Kate, Roundabout at Studio 54, New York
12. Eva Noblezada, Hadestown, Royal National Theatre, London
13. Meghan Picerno, Love Never Dies, National Tour, Academy of Music, Philadelphia
14. Sarah Gliko, The Bridges of Madison County, Philadelphia Theatre Company, Philadelphia
15. Mahira Kakkar, Skylight, McCarter Theatre Company, Princeton, N.J.
16. Sophia Ann Caruso, Beetlejuice, Winter Garden Theatre, New York
17. Lisa Banes, The Niceties, McCarter Theatre, Princeton, N.J.
18. Jennifer Summerfield, Medea, Hedgerow Theatre, Rose Valley, Pa.
19. Grace Gonglewski, A Doll House, Part 2, Arden Theatre, Philadelphia
20. Jenny Lee Stern, Sweeney Todd, Media Theatre, Media
21. Alison Ormsby, Boycott Esther, Azuka Theatre, Philadelphia
22. Regina Marie Williams, Nina Simone: Four Women, People’s Light & Theatre Company, Malvern, Pa.
23. Janis Stevens, Kate: The Unexamined Life, Walnut Street Theatre, Philadelphia
24. Tessa Grady, 42nd Street, Bucks County Playhouse, New Hope, Pa.
25. Jennifer Childs, The God Project, 1812 Productions, Philadelphia
26. Jordan Boatman, The Niceties, McCarter Theatre, Princeton, N.J.
27. Anna Christy, A Midsummer Night’s Dream, Opera Philadelphia, Philadelphia
28. Kathryn Brunner, Legally Blonde, Walnut Street Theatre, Philadelphia
29. Kirsten Quinn, Betty’s Summer Vacation, Idiopathic Ridiculopathy Consortium, Philadelphia and Marvin’s Room, Isis Productions, Philadelphia
30. Taysha Marie Canales, Romeo and Juliet and Dionysus Was Such a Nice Man, Wilma Theater, Philadelphia
31. Mina Kawahara, She Loves Me, Villanova Theater, Villanova, Pa.
32. Hannah Gaffney, Oliver!, Quintessence Theatre Group, Philadelphia
33. Tovah Feldshuh, Dancing with Giants, Rodeph Shalom, Philadelphia
34. Jessica Dal Canton, His Girl Friday and The Three Sisters, Hedgerow Theatre, Rose Valley, Pa.
35. Claire Inie-Richards, Measure for Measure, Lantern Theater, Philadelphia
36. Cary Michelle Miller, Holiday Inn, Walnut Street Theatre, Philadelphia
37. Mairin Lee, Shakespeare in Love, Pennsylvania Shakespeare Festival, Center Valley, Pa.
38. Rita Castagna, Bonnie and Clyde, 11th Hour Theatre, Philadelphia
39. Tina Brock, Eccentricities of a Nightingale, Idiopathic Ridiculopathy Consortium, Philadelphia
40. Maria Peyremaure, Morir Soyando, Passage Theatre, Trenton, N.J.

 

BEST SUPPORTING ACTOR

 

1. PATRICK PAGE, Hadestown, Royal National Theatre, London
2. Allen Lewis Rickman, The Sunshine Boys, Bristol Riverside Theatre, Bristol, Pa.
3. Greg Wood, Twelfth Night, Pennsylvania Shakespeare Festival, Center Valley, Pa.
4. Andy Grotelueschen, Tootsie, Marquis Theatre, New York
5. Tony Goldwyn, Network, Belasco Theatre, New York
6. Andre DeShields, Hadestown, Royal National Theatre, London
7. Fred Applegate, The Ferryman, Bernard B. Jacobs Theatre, New York
8. Miltos Yerelemou, A Midsummer Night’s Dream, Opera Philadelphia, Philadelphia
9. Paul Hilton, The Inheritance, Noël Coward Theatre, London
10. Lawrence Pressman, Awake and Sing, Quintessence Theatre Group, Philadelphia
11. Sean Delaney, The Ferryman, Bernard B. Jacobs Theatre, New York
12. Shuler Hensley, The Ferryman, Bernard B. Jacobs Theatre, New York
13. Kyle Soller, The Inheritance, Noël Coward Theatre, London
14. Ralph Brown, The Ferryman, Bernard B. Jacobs Theatre, New York
15. Anthony Martinez-Briggs, Romeo and Juliet, Wilma Theater, Philadelphia
16. Benjamin Walker, All My Sons, Roundabout at American Airlines Theatre, New York
17. John Tillinger, Apologia, Roundabout at the Laura Pels Theatre, New York
18. J Hernandez, Sweat, Philadelphia Theatre Company, and King Lear, Quintessence Theater Group, Philadelphia
19. Corbin Bleu, Kiss Me Kate, Roundabout at Studio 54, New York
20. Andrew Burnap, The Inheritance, Noël Coward Theatre, London
21. Tim McMullan, Antony and Cleopatra, Royal National Theatre, London
22. Joshua Boone, Network, Belasco Theatre, New York
23. Collin Kelly-Sordelet, The Ferryman, Bernard B. Jacobs Theatre, New York
24. Scott Greer, A Comedy of Tenors, Walnut Street Theatre, Philadelphia, and The Great Leap, InterAct Theatre, Philadelphia
25. Bowman Wright, Gem of the Ocean, Arden Theatre, Philadelphia, and Sweat, People’s Light & Theatre Company, Malvern, Pa.
26. Jack DiFalco, The Ferryman, Bernard B. Jacobs Theatre, New York, and Torch Song, Helen Hayes Theatre, New York
27. Jonathan Bailey, Company, Gielgud Theatre, London
28. Julian Elijah Martinez, Network, Belasco Theatre, New York
29. Lee Cortopassi, Mary Shelley’s Frankenstein, Quintessence Theatre Group, Philadelphia
30. James T. Lane, Kiss Me Kate, Roundabout at Studio 54, New York
31. Matthew Saldivar, Bernhardt/Hamlet, Roundabout at American Airlines Theatre, New York
32. Ethan Dubin, The Ferryman, Bernard B. Jacobs Theatre, New York
33. Akeem Davis, The Christians, Bristol Riverside Theatre, Bristol Pa.; Gem of the Ocean, Arden Theatre, Philadelphia; and Sweat, People’s Light & Theatre Company, Malvern, Pa.
34. Christopher Sutton, Matilda, Walnut Street Theatre, Philadelphia
35. D.J. Gleason, King Lear, Quintessence Theatre Group, Philadelphia
36. Samuel H. Levine, The Inheritance, Noël Coward Theatre, London
37. John Pankow, Kiss Me Kate, Roundabout at Studio 54, New York
38. Justin Jain, The Great Leap, InterAct Theatre, Philadelphia, and Romeo and Juliet, Wilma Theater, Philadelphia
39. Chad Kimball, Come From Away, Gerald Schoenfeld Theatre, New York
40. Manu Narayan, Merrily We Roll Along, Roundabout at the Laura Pels Theatre, New York

 

BEST SUPPORTING ACTRESS

 

1. FIONNULA FLANAGAN, The Ferryman, Bernard B. Jacobs Theatre, New York
2. Sarah Stiles, Tootsie, Marquis Theatre, New York
3. Miche Braden, Nina Simone: Four Women, People’s Light & Theatre Company, Malvern, Pa.
4. Mercedes Ruehl, Torch Song, Helen Hayes Theatre, New York
5. Amber Gray, Hadestown, Royal National Theatre, London
6. Ruth Wilson, King Lear, Cort Theatre, New York
7. Ann McDonough, The Ferryman, Bernard B. Jacobs Theatre, New York
8. Kristine Nielsen, Gary: A Sequel to Titus Andronicus, Booth Theatre, New York
9. Patti LuPone, Company, Gielgud Theatre, London
10. E. Ashley Izard, King Lear, Quintessence Theatre, Philadelphia
11. Julie White, Gary: A Sequel to Titus Andronicus, Booth Theatre, New York
12. Georgia Jarman, A Midsummer Night’s Dream, Opera Philadelphia, Philadelphia
13. Karen Peakes, A Comedy of Tenors and The Curious Incident of the Dog in the Night-Time, Walnut Street Theatre, Philadelphia
14. Jo Twiss, Shakespeare in Love and Richard II, Pennsylvania Shakespeare Festival, Center Valley, Pa.
15. Denyce Graves, Candide, Philadelphia Orchestra at Verizon Hall, Philadelphia
16. Megalyn Echikunwoke, Apologia, Roundabout at the Laura Pels Theatre, New York
17. Jane Houdyshell, King Lear, Cort Theatre, New York
18. Monica Steuer, Sweat, People’s Light & Theatre Company, Malvern, Pa.
19. Leslie Kritzer, Beetlejuice, Winter Garden Theatre, New York
20. Emily Young, Merrily We Roll Along, Roundabout at the Laura Pels, New York
21. Sienna Licht Miller, A Midsummer Night’s Dream, Opera Philadelphia, Philadelphia
22. Julia Nightingale, The Ferryman, Bernard B. Jacobs Theatre, New York
23. Vanessa Redgrave, The Inheritance, Noël Coward Theatre, London
24. Julie Halston, Tootsie, Marquis Theatre, New York
25. Emily Bergl, The Ferryman, Bernard B. Jacobs Theatre, New York
26. Rebecca Robbins, Legally Blonde, Walnut Street Theatre, Philadelphia
27. Amanda Schoonover, The Oak Tree, Theatre Exile, Philadelphia, and Betty’s Summer Vacation, Idiopathic Ridiculopathy Consortium, Philadelphia
28. Julie Reiber, Come From Away, Gerald Schoenfeld Theatre, New York
29. Susan McKey, The Christians, Bristol Riverside Theatre, Bristol, Pa.
30. Mel Giedroyc, Company, Gielgud Theatre, London
31. Lisa Strum, Sweat, People’s Light & Theatre Company, Malvern, Pa.
32. Mary Martello, Holiday Inn, Walnut Street Theatre, Philadelphia, and Heir Apparent, Lantern Theater, Philadelphia
33. Bi Jean Ngo, The Great Leap, InterAct Theatre, Philadelphia, and Among the Dead, Theatre Exile, Philadelphia’
34. Terran Scott, Minors, Lantern Theater, Philadelphia
35. Molly Sorenson, Sweeney Todd, Media Theatre, Media, Pa.
36. Yajaira Parades, La Gringa, Teatro Del Sol, Philadelphia
37. Becky Ann Baker, The Torch Bearers, Bucks County Playhouse, New Hope, Pa.
38. Laura Giknis, Civil War Voices, Walnut Street Theatre, Philadelphia, and Reveille, Bristol Riverside Theatre, Bristol, Pa.
39. Alyssa Bresnahan, Network, Belasco Theatre, New York
40. Kathleen Borelli, Bonnie and Clyde, 11th Hour Theatre, Philadelphia

 

BEST DIRECTOR

 

1. IVO VAN HOVE, Network, Belasco Theatre, New York
2. Rachel Chavkin, Hadestown, Royal National Theatre, London
3. Sam Mendes, The Ferryman, Bernard B. Jacobs Theatre, New York
4. Simon Godwin, Antony and Cleopatra, Royal National Theatre, London
5. Blanka Zizka, Romeo and Juliet, Wilma Theatre, Philadelphia
6. Marianne Elliott, Company, Gielgud Theatre, London
7. John Collins, Gatz, Elevator Repair Service at McCarter Theatre, Princeton, N.J.
8. Bill Van Horn, The Curious Incident of the Dog in the Night-Time and Civil War Voices, Walnut Street Theatre, Philadelphia
9. Eliza Baldi, A Number, People’s Light & Theatre Company, Malvern, Pa.
10. Elena Araoz, Sweat, People’s Light & Theatre Company, Malvern, Pa.
11. Max Shulman, Awake and Sing, Quintessence Theatre Group, Philadelphia
12. Patrick Mulcahy, Shakespeare in Love, Pennsylvania Shakespeare Festival, Center Valley, Pa.
13. Emmanuelle Bastet after Robert Carsen, A Midsummer Night’s Dream, Opera Philadelphia, Philadelphia
14. Hayley Finn, Nina Simone: Four Women, People’s Light & Theatre Company, Malvern, Pa.
15. Alexander Burns, Mary Shelley’s Frankenstein, Oliver!, and King Lear, Quintessence Theatre Group, Philadelphia
16. Moisés Kaufman, Torch Song, Helen Hayes Theatre, New York
17. Christopher Ashley, Come From Away, Gerald Schoenfeld Theatre, New York
18. Stephen Daldry, The Inheritance, Noël Coward Theatre, London
19. Emily Mann, Skylight, McCarter Theatre, Princeton, N.J.
20. Justin Emeka, Sweat, Philadelphia Theatre Company, Philadelphia
21. Charles Abbott, Holiday Inn, Walnut Street Theatre, Philadelphia
22. Kittson O’Neill, Herman Melville’s Moby Dick, Hedgerow Theatre, Rose Valley, Pa.
23. Matt Pfeiffer, The Christians, Bristol Riverside Theatre, Bristol, Pa.
24. Hunter Foster, 42nd Street and Million Dollar Quartet, Bucks County Playhouse, New Hope, Pa.
25. Seth Rozin, The Great Leap, InterAct Theatre, Philadelphia
26. Kimberley Senior, The Niceties, McCarter Theatre, Princeton, N.J.
27. Jack O’Brien, All My Sons, Roundabout at the American Airlines Theatre, New York
28. Marc Bruni, I Hate Hamlet, Bucks County Playhouse, New Hope, Pa.
29. George C. Wolfe, Gary: A Sequel to Titus Andronicus, Booth Theatre, New York
30. Alex Timbers, Beetlejuice, Winter Garden Theatre, New York
31. Jesse Cline, Sweeney Todd, Media Theatre, Media, Pa.
32. Harriet Power, The Three Sisters, Hedgerow Theatre, Rose Valley, Pa.
33. Leigh Silverman, The Lifespan of a Fact, Roundabout at Studio 54, New York
34. Maura Krause, Boycott Esther, Azuka Theatre, Philadelphia
35. Linda Goodrich, Matilda, Walnut Street Theatre, Philadelphia
36. Mark Martino, The Bridges of Madison County, Philadelphia Theatre Company, Philadelphia’
37. Noah Brody, Merrily We Roll Along, Roundabout at Laura Pels Theatre, New York
38. Megan Slater, Medea, Hedgerow Theatre, Rose Valley, Pa.
39. Frank Ferrante, A Comedy of Tenors, Walnut Street Theatre, Philadelphia
40. Pete Sander, Kate: The Unexamined Life, Walnut Street Theatre, Philadelphia
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Follow me on Twitter

%d bloggers like this: