NealsPaper

All Things Entertaining and Cultural

2017 Philadelphia Theater Critics Awards — The Recipients

Long in the compiling, this list not only honors the variety, quality, and assurance in Philadelphia theater. It celebrates it.

In the spirit of awards, one person may be the recipient of the prize, but all 40 names and titles you’ll read contributed to a rich fabric of experience that will last in my and other memories and is, in a way, notated here as a matter of record.

What you don’t see is how much the 41st or 51st play or performer on any of the six lists rates recognition there a.) isn’t room to bestow and b.) takes away some semblance of applauding the best.

Suffice it to say of the 111 shows ranked during the 2017 calendar year in Philadelphia theater, I would gladly see 90 of them again.

We are so lucky that the newly late Deen Kogan and Janet Kelsey believed so much in the work at the Society Hill Playhouse and Hedgerow Theatre, they spent gratifying lifetimes building and maintaining one and nurturing and sustaining the other, even unto the generations. We are equally lucky that in the wake of touring companies and tryouts abandoning the road, and Philadelphia, artists such as Robert Hedley, Blanka Zizka, Jiri Zizka, Sara Garonzik, Marjorie Samoff, Randy Swartz, Bernard Havard, Phil Roy, Terrence Nolen, Amy Murphy, Aaron Posner, Susan Atkinson, Robert Smythe, Charles McMahon, Michael Brophy, Cleveland Morris, Daniel Seltzer, Peter DeLaurier, Ceal Phalen, Steve Goff, Stan Hurwitz, Danny Fruchter, Ken Marini, John Loven, Marcia Saunders, Seth Rozin, Tina Brock, Joe Canuso, Douglas Seale, Greg Poggi and predecessors at the Philadelphia Drama Guild, John P. Connolly and cohorts at the Manning Street Theatre, Albert Benzwie, Dugald MacArthur, John Allen, Robert Leslie, Johnnie Hobbs, Jr., Joe Doyle, Cheryl Doyle, June Ballinger, Stephen Stahl, Gary Day, and actors such as Doug Wing and Tom Teti stepped forward to create vibrant theaters, the extant of which keep Philadelphia in the first rank of theater towns in the United States and internationally.

They more than filled what could have been a gaping void. Pride is abundant and widespread when one considers the evolution, development, and growth of homegrown entertainment of the highest class. Jennifer Childs, Kevin Glaccum, Alexander Burns, Matthew Decker, Tom Reing, Peg Mecham, Dan Hodge, Damon Bonetti, Charlotte Northeast, and others take that growth further. Mary Tuomanen, John Jarboe, James Ijames, and Douglas Williams, among others, arouse promise the pioneering theatrical spirit and assortment of voices will continue.

Philadelphia is a great place to consume, enjoy, and bask in theater. The history is grand, the future is in good hands.

Now to the present, an appreciation of the best of 2017.

The 2017 Philadelphia Theater Critic’s Awards are dedicated this year to Deen, Janet, David Hale, and Harry Philibosian, inspirations, mentors, and models all.

 

THE 2017 PHILADELPHIA THEATER CRITIC’S AWARDS RECIPIENTS ARE:

 

BEST PRODUCTION:

JESUS CHRIST SUPERSTAR by Andrew Lloyd Webber and Tim Rice, Bristol Riverside Theatre, Bristol, Pa.

 

BEST DIRECTOR:

KEITH BAKER, Jesus Christ Superstar, Bristol Riverside Theatre, Bristol, Pa.

 

BEST ACTOR:

AKEEM DAVIS, Marcus/Emma, InterAct Theatre, Philadelphia; Buzzer, Theatre Exile, Philadelphia; and Shitheads, Azuka Theatre, Philadelphia

 

BEST ACTRESS:

LESLI MARGHERITA, Guys and Dolls, Bucks County Playhouse, New Hope, Pa.

 

BEST SUPPORTING ACTOR:

JOSEPH GAINES, Elizabeth Cree, Opera Philadelphia, Philadelphia

 

BEST SUPPORTING ACTRESS:

SULI HOLUM, Cabaret, Arden Theatre, Philadelphia; Company, 11th Hour Theatre, Philadelphia; and Happy Birthday, 1812 Productions, Philadelphia

 

The Top 40 is each category are:

 

BEST PRODUCTION

 

1. JESUS CHRIST SUPERSTAR by Andrew Lloyd Webber and Tim Rice, Bristol Riverside Theatre, Bristol, Pa.
2. Something Wicked This Way Comes by Neil Bartram and Brian Hill after Ray Bradbury, Delaware Theatre Company, Wilmington, Del.
3. Hamlet by William Shakespeare, Bedlam Theatre for McCarter Theatre Company, Princeton, N.J.
4. White Guy on the Bus by Bruce Graham, Delaware Theatre Company
5. How to Use a Knife by Will Snider, InterAct Theatre, Philadelphia
6. Simpatico by Sam Shepard, McCarter Theatre Company
7. Guys and Dolls by Jo Swerling, Abe Burrows, and Frank Loesser, Bucks County Playhouse, New Hope, Pa.
8. The New World by L.F. Turner, Regina DeCicco, Gary Adler, and Phoebe Kreutz, Bucks County Playhouse
9. You For Me For You by Mia Chung, InterAct Theatre
10. Buddy: The Buddy Holly Story by Alan Janes and Paul Jury, Bucks County Playhouse
11. Long Day’s Journey Into Night by Eugene O’Neill, Quintessence Theatre Group, Philadelphia
12. Cabaret by Joe Masteroff, John Kander, and Fred Ebb, Arden Theatre, Philadelphia
13. Company by George Furth and Stephen Sondheim, 11th Hour Theatre, Philadelphia
14. The Matchmaker by Thornton Wilder, People’s Light & Theatre Company, Malvern, Pa.
15. Elizabeth Cree by Kevin Puts and Mark Campbell, Opera Philadelphia, Philadelphia
16. Having Our Say by Emily Mann, Philadelphia Theatre Company, Philadelphia
17. My Fair Lady by Alan Jay Lerner and Frederick Loewe, Quintessence Theatre Group
18. Witness for the Prosecution by Agatha Christie, Bristol Riverside Theatre
19. Shitheads by Douglas Williams, Azuka Theatre, Philadelphia
20. Marcus/Emma by Mary Tuomanen, InterAct Theatre
21. Ironbound by Martyna Majok, Simpatico Theatre, Philadelphia
22. Waiting for Godot by Samuel Beckett, Curio Theatre, Philadelphia
23. By the Bog of Cats by Marina Carr, Irish Heritage Theatre, Philadelphia
24. Surviving Twin by Loudon Wainwright III, People’s Light & Theatre Company
25. Saint Joan by George Bernard Shaw, Bedlam Theatre at McCarter Theatre Company
26. I Will Not Go Gently by Jennifer Childs, Act II Playhouse, Ambler Pa.
27. The Marriage of Figaro by Wolfgang Amadeus Mozart and Lorenzo DaPonte, Opera Philadelphia
28. The Curious Incident of the Dog in the Night-Time by Simon Stephens, National Tour, Academy of Music, Philadelphia
29. The Enchanted by Jean Giraudoux, Idiopathic Ridiculopathy Consortium, Philadelphia
30. Other Desert Cities by Jon Robin Baitz, Bucks County Playhouse
31. The Gift by Will Stutts, Walnut Street Theatre Independence Series, Philadelphia
32. A Funny Thing Happened on the Way to the Forum by Larry Gelbart, Burt Shevelove, and Stephen Sondheim, Walnut Street Theatre, Philadelphia
33. Blithe Spirit by Noel Coward, Hedgerow Theatre, Rose Valley, Pa.
34. Red Velvet by Lolita Chakrabarti, Lantern Theater, Philadelphia
35. Side Show by Bill Russell and Henry Krieger, Media Theatre, Media, Pa.
36. The Magic Flute by Wolfgang Amadeus Mozart and Emanuel Schikaneder, Opera Philadelphia
37. Broken Stones by Fin Kennedy, InterAct Theatre
38. Intimate Apparel by Lynn Nottage, Villanova Theatre
39. Happy Birthday by Marc Camoletti, 1812 Productions
40. Annie by Thomas Meehan, Charles Strouse, and Martin Charnin, Walnut Street Theatre

 

BEST ACTOR

 

1. AKEEM DAVIS, Marcus/Emma, InterAct Theatre, Philadelphia; Buzzer, Theater Exile, Philadelphia; and Shitheads, Azuka Theatre, Philadelphia
2. John Jarboe, Cabaret, Arden Theatre, Philadelphia
3. Patrick H. Dunn, Jesus Christ Superstar, Bristol Riverside Theatre, Bristol, Pa.
4. Rob Riddle, Something Wicked This Way Comes, Delaware Theatre Company, Wilmington, Del.
5. Scott Greer, How to Use a Knife, InterAct Theatre and Happy Birthday, 1812 Productions, Philadelphia
6 Michael Shannon, Simpatico, McCarter Theatre, Princeton, N.J.
7. Eric Tucker, Hamlet, Bedlam Theatre at McCarter Theatre
8. Aubie Merrylees, Hand to God, Philadelphia Theatre Company, Philadelphia
9. John Dewey, Buddy: The Buddy Holly Story, Bucks County Playhouse, New Hope, Pa.
10. Justin Guarini, The New World, Bucks County Playhouse
11. Paul Schoeffler, Annie, Walnut Street Theatre, Philadelphia
12. Michele Angelini, Tancredi, Opera Philadelphia, Philadelphia
13. Billy Harrigan Tighe, Finding Neverland, National Tour, Academy of Music, Philadelphia
14. Nick Ullett, Quartet, Bristol Riverside Theatre
15. Brandon Cedel, The Marriage of Figaro, Opera Philadelphia
16. Marvin Bell, Driving Miss Daisy, Bristol Riverside Theatre
17. Keith Baker, Witness for the Prosecution and Quartet, Bristol Riverside Theatre
18. Aaron Davidman, Wrestling Jerusalem, Philadelphia Theatre Company
19. Allen Radway, Ideation, Theatre Exile
20. Loudon Wainwright III, Surviving Twin, People’s Light & Theatre Company, Malvern, Pa.
21. Carson Elrod, Clue on Stage, Bucks County Playhouse
22. Dulé Hill, Lights Out: Nat ‘King’ Cole, People’s Light & Theatre Company
23. Gregory Isaac, My Fair Lady and The Broken Heart, Quintessence Theatre Group, Philadelphia
24. Troy Cook, Elizabeth Cree, Opera Philadelphia
25. Paul Hebron, Long Day’s Journey Into Night, Quintessence Theatre Group
26. Michael Philip O’Brien, Company, 11th Hour, Philadelphia
27. Graham Smith, The Matchmaker, People’s Light & Theatre Company
28. Ian Merrill Peakes, The Craftsman, Lantern Theater
29. Forrest McClendon, Red Velvet, Lantern Theatre
30. Paul Kuhn, Waiting for Godot, Curio Theatre, Philadelphia
31. Harry Watermeier, Shitheads, Azuka Theatre
34. Jesse Malgieri, Man of La Mancha, Princeton Festival, Princeton, N.J.
35. Jared Reed, Blithe Spirit, Hedgerow Theatre, Rose Valley, Pa. and The White Devil, Philadelphia Artists Collective, Philadelphia
36. Brian McCann, Waiting for Godot, Curio Theatre
37. Frank Ferrante, A Funny Thing Happened on the Way to the Forum and Laughter on the 23rd Floor, Walnut Street Theatre
38. Anthony Lawton, The Craftsman, Lantern Theater
39. Fran Prisco, The Last of the Red Hot Lovers, Walnut Street Theatre Independence Series, Philadelphia
40. Brandon J. Pierce, A Midsummer Night’s Dream, Arden Theatre

 

BEST ACTRESS

 

1. LESLI MARGHERITA, Guys and Dolls, Bucks County Playhouse, New Hope, Pa.
2. Susan Riley Stevens, Marcus/Emma, InterAct Theatre, Philadelphia; The Gift, Walnut Street Theatre Independence Series, Philadelphia; and Happy Birthday, 1812 Productions, Philadelphia
3. Kirsten Quinn, By the Bog of Cats, Irish Heritage Theatre, Philadelphia and The Roses in June, Plays & Players, Philadelphia
4. Julianna Zinkel, Ironbound, Simpatico Theatre, Philadelphia
5. E. Ashley Izard, Long Day’s Journey Into Night, Quintessence Theatre Group, Philadelphia
6. Jillian Gottlieb, The New World, Bucks County Playhouse, New Hope, Pa.
7. Brenda Rae, Tancredi, Opera Philadelphia, Philadelphia
8. Bi Jean Ngo, You For Me For You, Interact Theatre
9. Jennifer Childs, I Will Not Gently, Act II Playhouse
10. Samantha Rosentratter, Grand Concourse, Theatre Horizon, Norristown, Pa.
11. Marcia Saunders, Hir, Simpatico Theatre Project
12. Grace Gonglewski, Hand to God, Philadelphia Theatre Company, Philadelphia
13. Mary Martello, Gypsy, Arden Theatre and Annie, Walnut Street Theatre, Philadelphia
14. Kittson O’Neill, Informed Consent, Lantern Theatre
15. Danielle Mack, Elizabeth Cree, Opera Philadelphia
16. Cherene Snow, Having Our Say, Philadelphia Theatre Company
17. Mina Kawahara, You For Me For You, InterAct Theatre
18. Alanna J. Smith, Beauty and the Beast, Media Theatre, Media, Pa.
19. Leigha Kato, My Fair Lady, Quintessence Theatre Group
20. Nancy Boykin, John, Arden Theatre, Philadelphia
21. Jenna Pastuszek, Side Show, Media Theatre
22. Stephanie Blythe, Tancredi, Opera Philadelphia
23. Alex Keiper, Buzzer, Theatre Exile, Philadelphia and TouchTones, Arden Theatre
24. Tina Brock, The Bald Soprano, Idiopathic Ridiculopathy Consortium, Philadelphia
25. Rihab Chaieb, The Wake World, Opera Philadelphia
26. Jennifer Engstrom, Simpatico, McCarter Theatre Company, Princeton, N.J.
27. Renee Richman-Weisband, The Lyons, Isis Productions, Philadelphia
28. Ashley Sweetman, Side Show, Media Theatre
29. D’Arcy Dersham, Ideation, Theatre Exile
30. Perri Gaffney, Having Our Say, Philadelphia Theatre Company
31. Andrus Nichols, Saint Joan, Bedlam Theatre at McCarter Theatre Company
32. Kate Shindle, Fun Home, National Tour, Forrest Theatre, Philadelphia
33. Jaylene Clark Owens, White, Theatre Horizon, Norristown, Pa.
34. Lauren Sowa, Red Velvet, Lantern Theater
35. Aneta Kernová, Adapt!, Wilma Theater
36. Ginna Claire Mason, Wicked, National Tour, Academy of Music, Philadelphia
37. Jessica Bedford, White, Theatre Horizon
38. Maria Konstantinidis, Fixed, Passage Theatre, Trenton, N.J.
39. Eleanor Handley, Witness for the Prosecution, Bristol Riverside Theatre
40. Charlotte Northeast, The White Devil, Philadelphia Artists Collective and Broken Stones, InterAct Theatre

 

BEST SUPPORTING ACTOR

 

1. JOSEPH GAINES, Elizabeth Cree, Opera Philadelphia, Philadelphia
2. Lindsay Smiling, How to Use a Knife, InterAct Theatre, Philadelphia, and Informed Consent, Lantern Theater, Philadelphia
3. Gus van Swearingen, Simpatico, McCarter Theatre, Princeton, N.J.
4. Scott Greer, A Funny Thing Happened on the Way to the Forum and Laughter on the 23rd Floor, Walnut Street Theatre, Philadelphia
5. Bob Ari, Rock and Roll Man, Bucks County Playhouse, New Hope, Pa.
6. Dan Hodge, The White Devil, Philadelphia Actors Collective, Philadelphia; A Midsummer Night’s Dream, Arden Theatre, Philadelphia; The Three Musketeers, Pennsylvania Shakespeare Festival, Center Valley, Pa.; and The Craftsman, Lantern Theater
7. Matt Leisy, Witness for the Prosecution, Bristol Riverside Theatre, Bristol, Pa.
8. Edmund Lewis, Hamlet and Saint Joan, Bedlam Theatre at McCarter Theatre
9. Jarrett Ott, The Magic Flute, Opera Philadelphia
10. John Davidson, Finding Neverland, National Tour, Academy of Music, Philadelphia
11. Robert daPonte, Waiting for Godot, Curio Theatre, Philadelphia
12. Adam Kemmerer, Jesus Christ Superstar, Bristol Riverside Theatre
13. Matteo Scammell, Hand to God, Philadelphia Theatre Company, Philadelphia; Buzzer, Theatre Exile, Philadelphia, and Blood Wedding, Wilma Theater, Philadelphia
14. Tom O’Keefe, Hamlet and Saint Joan, Bedlam Theatre at McCarter Theatre
15. Charles Socarides, Other Desert Cities, Bucks County Playhouse
16. Sean Patrick Higgins, The Three Musketeers, Pennsylvania Shakespeare Festival
17. Justin Jain, You For Me For You, InterAct Theatre; Blood Wedding, Wilma Theater; Informed Consent, Lantern Theater, and White, Theatre Horizon, Norristown, Pa.
18. Fran Prisco, A Funny Thing Happened on the Way to the Forum and Annie, and Saturday Night Fever, Walnut Street Theatre
19. Richard Crandle, Rock and Roll Man, Bucks County Playhouse
20. Christopher Patrick Mullen, Aladdin: A Panto and Moon Over Buffalo, People’s Light & Theatre Company, Malvern, Pa., and Cabaret, Arden Theatre
21. Allen Radway, Ironbound, Simpatico Theatre Project, Philadelphia
22. Jeremy Woodard, Wicked, National Tour, Academy of Music
23. William Stephan Connell, Saturday Night Fever, Walnut Street Theatre
24. Steve Steiner, Jesus Christ Superstar, Bristol Riverside Theatre
25. Christopher Sutton, Annie, Walnut Street Theatre
26. Jered McLenigan, How to Use a Knife, InterAct Theatre; Adapt!, Wilma Theater
27. John Judd, Simpatico, McCarter Theatre
28. Danny Rutigliano, Jesus Christ Superstar, Bristol Riverside Theatre
29. Steve Pacek, Something Wicked This Way Comes, Delaware Theatre Company, Wilmington, Del.; Company, 11th Hour, Philadelphia
30. William Zielinksi, Hand to God, Philadelphia Theatre Company and Ideation, Theatre Exile
31. David Bardeen, Red Velvet and Coriolanus, Lantern Theater; Company, 11th Hour; Grand Concourse, Theater Horizon; and Gypsy, Arden Theater
32. Damon Bonetti, Red Velvet, Lantern Theater
33. J Hernandez, How to Use a Knife, InterAct Theatre
34. Carl Nathaniel Smith, Carousel, Media Theatre, Media, Pa.
35. Ethan Lipkin, By the Bog of Cats and Making History, Irish Heritage Theatre, Philadelphia
36. Charlie DelMarcelle, Coriolanus, Lantern Theater
37. Anthony Lawton, Laughter on the 23rd Floor, Walnut Street Theatre
38. Ben Dibble, Saturday Night Fever, Walnut Strret Theatre
39. Mitchell Bloom, Ironbound, Simpatico Theatre Project
40. John Morrison, Hir, Simpatico Theatre Project

 

 

BEST SUPPORTING ACTRESS

 

1. SULI HOLUM, Cabaret, Arden Theatre, Philadelphia; Company, 11th Hour, Philadelphia; and Happy Birthday, 1812 Productions, Philadelphia
2. Danielle Lenée, White Guy on the Bus, Delaware Theatre Company, Wilmington, Del.
3. Jennifer Perry, The New World, Bucks County Playhouse, New Hope, Pa.
4. Penelope Reed, Blithe Spirit, Hedgerow Theatre, Rose Valley, Pa.
5. Mierke Gierten, Simpatico, McCarter Theater
6. Andrus Nichols, Hamlet, Bedlam Theater at McCarter Theater
7. Deirdre Madigan, Other Desert Cities, Bucks County Playhouse
8. Olga Pudova, The Magic Flute, Opera Philadelphia, Philadelphia
9. Samantha Bowling, Informed Consent, Lantern Theater, Philadelphia
10. Victoria Guiteras Mayo, West Side Story, Media Theatre, Media, Pa.
11. Ciji Prosser, Jesus Christ Superstar, Bristol Riverside Theatre, Bristol, Pa.
12. Mary Martello, The Importance of Being Earnest and A Funny Thing Happened on the Way to the Forum, Walnut Street Theatre, Philadelphia
13. Isabel Keating, Wicked, National Tour, Academy of Music, Philadelphia
14. Melanye Finister, The Matchmaker and Project Dawn, People’s Light and Theatre Company, Malvern, Pa.
15. Rachel Brennan, Company, 11th Hour
16. Caroline Dooner, Gypsy, Arden Theatre
17. Alicia Isabel Rivas, Fixed, Passage Theatre, Trenton, N.J.
18. Charlotte Northeast, Shitheads, Azuka Theatre, Philadelphia and Broken Stones, InterAct Theatre
19. Cecelia Hall, The Marriage of Figaro, Opera Philadelphia
20. Susan McKey, White Guy on the Bus, Delaware Theatre Company and Aladdin: A Panto, People’s Light and Theatre Company
21. Ashley Robillard, The Magic Flute, Opera Philadelphia
22. Megan Murphy, Something Wicked This Way Comes, Delaware Theatre Company
23. Kim Carson, Aladdin: A Panto, People’s Light & Theatre Company
24. Hillary Parker, You For Me For You, InterAct Theatre and Beauty and the Beast, Media Theatre
25. Carla Belver, John, Arden Theatre
26. Lauren Sowa, The Importance of Being Earnest, Walnut Street Theatre
27. Liz Filios, Red Velvet, Lantern Theater
28. Liza J. Bennett, Other Desert Cities, Bucks County Playhouse
29. Marcia Saunders, My Fair Lady, Quintessence Theatre Group, Philadelphia; Moon Over Buffalo and The Matchmaker, People’s Light & Theatre Company
30. Elena Camp, Company, 11th Hour
31. Lyn Philistine, Annie, Walnut Street Theatre
32. Jessica Bedford, White Guy on the Bus, Delaware Theatre Company
33. Laural Merlington, Quartet, Bristol Riverside Theatre
34. Elisa Matthews, Carousel, Media Theatre
35. Antionette LaVecchia, Project Dawn, People’s Light & Theatre Company
36. Tina Brock, By the Bog of Cats, Irish Heritage Theatre, Philadelphia
37. Susan Wefel, Blithe Spirit, Hedgerow Theatre and Side Show, Media Theatre
38. Najla Said, Broken Stones, InterAct Theatre
39. Rachel Camp, Gypsy and A Midsummer Night’s Dream, Arden Theatre
40. Kirsten Quinn, The Lyons, Isis Productions

 

BEST DIRECTOR

 

1. KEITH BAKER, Jesus Christ Superstar, Bristol Riverside Theatre, Bristol, Pa.
2. Dado, Simpatico, McCarter Theatre Company, Princeton, N.J.
3. Rachel Rockwell, Something Wicked This Way Comes, Delaware Theatre Company, Wilmington, Del.
4. Suzanne Andrade and Barrie Kosky, The Magic Flute, Opera Philadelphia, Philadelphia
5. Marianne Elliott, The Curious Incident of the Dog in the Night-Time, National Tour, Academy of Music, Philadelphia
6. Rick Shiomi, You For Me For You, InterAct Theatre, Philadelphia
7. Eric Tucker, Hamlet and Saint Joan, Bedlam Theatre at McCarter Theatre
8. Rebecca Wright, Marcus/Emma, InterAct Theatre and The Gap, Azuka Theatre
9. Seth Rozin, How to Use and Knife and Broken Stones, InterAct Theatre
10. Matt Pfeiffer, Hand to God, Philadelphia Theatre Company; Buzzer, Theatre Exile, Philadelphia; and A Midsummer Night’s Dream, Arden Theatre, Philadelphia
11. Kevin Glaccum, Shitheads, Azuka Theatre
12. Stafford Arima, The New World, Bucks County Playhouse, New Hope, Pa.
13. Hunter Foster, Guys and Dolls, Buddy:The Buddy Holly Story, and Clue On Stage, Bucks County Playhouse
14. Dan Hodge, Waiting for Godot, Curio Theatre, Philadelphia
15. David Schweizer, Elizabeth Cree, Opera Philadelphia
16. Matthew Decker, Cabaret, Arden Theatre and Company, 11th Hour
17. Mary B. Robinson, Having Our Say, Philadelphia Theatre Company
18. Harriet Power, Ironbound, Simpatico Theatre Project, Philadelphia and I Will Not Go Gently, Act II Playhouse, Ambler, Pa.
19. Carly L. Bodnar, Blithe Spirit, Hedgerow Theatre, Rose Valley, Pa.
20. Alexander Burns, Long Day’s Journey Into Night and My Fair Lady, Quintessence Theatre Group, Philadephia
21. Joe Canuso, Ideation, Theatre Exile, Philadelphia
22. R.B. Schlather, The Wake World, Opera Philadelphia
23. Malika Oyetimein, White, Theatre Horizon, Norristown, Pa.
24. Sheryl Kaller, Other Desert Cities, Bucks County Playhouse
25. Susan D. Atkinson, Witness for the Prosecution and Quartet, Bristol Roierside Theatre
26. Abigail Adams, The Matchmaker and Project Dawn, People’s Light & Theatre Company, Malvern, Pa.
27. Peggy Mecham, By the Bog of Cats and Making History, Irish Heritage Theatre, Philadelphia
28. Peter DeLaurier, Red Velvet, Lantern Theater, Philadelphia
29. Michael Dean Morgan,, Man of La Mancha, The Princeton Festival, Princeton, N.J.
30. Valerie Joyce, Intimate Apparel, Villanova Theater, Villanova, Pa.
31. Rick Sordelet, The Three Musketeers, Pennsylvania Shakespeare Festival, Center Valley, Pa.
32. Tina Brock, The Enchanted and The Bald Soprano, Idiopathic Ridiculopathy Consortium, Philadelphia
33. Terrence J. Nolen, Gypsy, Arden Theatre
36. Jesse Cline, Side Show, Carousel, and West Side Story, Media Theatre, Media, Pa.
37. Jarrod Markman, Hir, Simpatico Theatre Project, Philadelphia
38. Frank Ferrante, A Funny Thing Happened on the Way to the Forum and Laughter on the 23rd Floor, Walnut Street Theatre
39. Greg Wood, The Gift, Walnut Street Theatre Independence Series, Philadelphia
40. Josh Rhodes, Ebenezer Scrooge’s Big Playhouse Christmas Show, Bucks County Playhouse
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Information

This entry was posted on April 7, 2018 by in Theater Previews, Theater Reviews.

Follow me on Twitter

%d bloggers like this: